Türkçe | English
Anasayfa | Hakkımızda | Hizmetlerimiz | Check-Up | Bize Sorun | İletişim | Online Test Sonuçları
 
- DİYETE BAŞLAMADAN ÖNCE

Yaz öncesi bir çok kişi diyet planı yapar. Daha formda ve daha sağlıklı bir vücutla yazı karşılamak hemen herkesin ortak amacıdır. Diyet yapmayı planlayanların diyete başlamadan önce bir takım tahlilleri yaptırmasını öneriyoruz.Bu tahlillerin ortak yönü vücudun çeşitli metabolik sistemlerini inceleyip kilo fazlalığı varsa bunun nedenleri hakkında diyetisyene,doktora ve bizzat bireyin kendisine vücüdu hakkında bilgi vermesidir. Özellikle böbrek,karaciğer,tiroid bezi veya pankreas gibi organlarımızdan kaynaklanan sorunlar daha kolay kilo alınmasının nedeni olabileceği gibi kilo vermenin güçleşmesine de yol açabilirler. Bu sistemlerimizi de denetleyen ve diyet öncesi yapılmasını önerdiğimiz bazı tahlilleri nedenleriyle birlikte açıklayalım.

*Açlık kan şekeri,Tokluk kan şekeri,İnsülin Testleri:Bu tahliller şeker hastalığı yönünden diyet öncesi bilgi vereceklerdir.

*Üre,Kreatin :Böbrek fonksiyonlarının bozuk olup olmadığının da bilinmesi diyet öncesi yol göstericidir.

*AST,ALT,GGT: Bu testler karaciğer fonksiyonlarında bir bozukluk olup olmadığı konusunda fikir vermektedirler.

*Ürik asit testi ise ,protein fazlalığını gösteren gut hastalığında yükselen bir testdir.

*Kolesterol,HDL Kolesterol, LDL Kolesterol,Trigliserit: Bu testler de vücüdumuzdaki yağ oranı konusunda bilgi verecekleri gibi diyetin planlanmasında da yararlı olacaklardır.

*TSH,Serbest T3,Serbest T4: Tiroid bezinden kaynaklanan bazı bozukluklar,kilo alınmasının nedeni olabilmektedir.Tiroid bezi fonksiyonlarında bir bozukluk tesbit edildiğinde gerekli tedavinin planlanması kilo vermede büyük öneme sahiptir.

*Total kortizol: Total kortizol testinin yüksek olması da, kilo alma nedenlerinden.
Sonuç olarak yukarda belirttiğimiz testlerin yapılması diyet öncesi,doktorunuza ve diyetisyeninize vücüdunuzun kilo alma yönünde önem taşıyan fonksiyonları hakkında bilgi verecektir. Bu tahlil sonuçlarına göre, patolojik bulgulara rastlanırsa buna yönelik tedavi planlanacak hem sağlıklı hemde formda kalmanızı sağlayacaksınız.
 

 


 
Rentek Laboratuvar - Copyright 2010 Tüm hakları saklıdır.
Web Tasarım: WTM